Šahovski utrip

* RAZMIŠLJANJA

* KAPLJICE IZ TORONTA

* NORMALNO POSTANE ZANIMIVO

R. Prag: »Ne razumem, zakaj so moje partije zanimive. Na vso moč se trudim igrati normalen šah, ampak stvari kot same od sebe postanejo zanimive.«

* LAURA KOMENTATORKA

klikni

Ena od komentatork na Lichessu je tudi Laura Unuk. Lepa promocija Slovenije!

* SREČEN Z REMIJEM

H. Nakamura: »Po spregledu Lg3 sem še srečen, da se je končalo z remijem.«

* NAGRADE

Na moškem turnirju je nagradni sklad pol milijona evrov, zmagovalec bo prejel 48.000. Na ženskem turnirju je nagradni sklad 250.000 evrov, zmagovalka bo prejela 24.000. V nagradni skladi sodi tudi bonus za osvoje točke.

* PROSTI DNEVI

Prvi prost dan je bil po četrtem krogu. Sledili bodo še trije, in sicer po sedmem, desetem in dvanajstem krogu.

Potrdilo za vsak slučaj

“Le malokdo po porazu prizna premoč nasprotnika. Vedno najde nekaj, kar opravičuje njegov poraz. Ali kot je nekoč pripomnil Löwenthal: V žepu imam vedno zdravniško potrdilo!”

(John Nunn)

REŠI KOMBINACIJE!

enigma

SKRIVANKA

VIĆO

Ključ: 4-1-2-3

Rešitev je priimek bosanskega velemojstra (Borki)

MIMOGREDE UGANKA

Se vam kaj svita, kaj bi pomenila besedna zveza Piranski kodeks?

Lichess

Registriraj se na portal Lichess. Bodi (tudi) online!

LICHESS

POMLAD

Beli na potezi.

PRVA NAGRADA VEČJA KOT V POSTOJNI

ŠD Destrnik prireja ob občinskem prazniku 25. maja sedmi hitropotezni open. Pripravili so lepe nagrade, zmagovalec bo prejel 300 evrov.

RAZPIS

Novo ime postojnske serije

Postojnčani so se odločili za spremembo imena torkove serije v hotelu Kras. Po novem je še bolj sugestivno: “Torek vedno ob šestih”. Vsi turnirji bodo še naprej ratingirani.

Firouzja ugnal Gukeša, Nepo spet sam

- Ženske: Po prvem delu Tan Zhongyi

- Končan prvi del

- Danes prost dan

V Torontu poteka letošnji največji turnirski dogodek – moški in ženski kandidatski turnir. Na obeh turnirjih se po osem šahistov in šahistk bori za položaj izzivalca in izzivalke svetovnih prvakov Ding Lirena in Ju Wenjun.

Prvi del spektakla je pod streho. V vodstvu je spet sam Nepo, ki je sinoči iztisnil pol točke proti Nakamuri. Njegov konkurent Gukeš je klonil proti Firouzji, ki se očitno prebuja.

Na ženskem turnirju je na vrhu Tan Zhongyi, ki ima pol točke več kot Gorjačkina. V igri je spet Lei Tingjie, ki se je z zmago proti R. Vaišali prebila na delitev tretjega mesta.

Danes je drugi prost dan, jutri se prične povratni del.

REZULTATI MOŠKI

REZULTATI ŽENSKE

LIVE MOŠKI

LIVE ŽENSKE

URADNA STRAN

INFO

POMLAD

Mat v dveh potezah.

Brez pretiravanja

„Pri analizi določenega položaja je pošteno reči, da človek skoraj vedno vidi več v prvih petih minutah kot v naslednjih petih minutah. Pet minut po tem je še manj produktivnih in tako naprej. Opazil sem, da če igralec porabi več kot 20 minut za potezo, je rezultat skoraj vedno napaka. Običajni postopek odločanja ne bi smel trajati dlje od tega, tudi v dokaj zapletenih situacijah.“

(John Nunn)

EKIPNO PRVENSTVO ITALIJE

V Chietiju poteka elitna italijanska liga. Za ekipo Palmascacchi Blacks iz Palmanove nastopa član Pirana Giovanni Marchesich. Ekipe so mednarodno obarvane in izjemno kvalitetne.

CHESSRESULTS

PARTIJE LIVE

BLOG MARCHESICHA

Giovanni Marchesich ekipno prvenstvo Italje ter druge pomembnejše dogodke spremlja na svojem blogu.

BLOG

Športnik Postojne 2023

ŠAHISTI PREJELI VEČ PRIZNANJ

klikni

Foto: Valter Leban

Na vsakoletni prireditvi Športnik Postojne so podelili priznanja najboljšim tekmovalcem in organizatorjem minulega leta. Šahovski klub Postojna je prejel tri priznanja. Mali plaketi sta prejela državna prvaka v mladinski konkurenci Leon Škrbec in Anja Beber. Veliko plaketo pa članska ekipa Postojne za tretje mesto na hitropoteznem prvenstvu Slovenije. Nastopili so v postavi: Ule, Škrbec, Čepon, Podržaj (Slejko).

* Športnika Postojne 2023 sta sicer postala košarkar Aleksej Nikolić in balinarka Aneta Fidel.

DOBITNIKI PRIZNANJ

NA KRATKO

* REKA: PODRŽAJ NI ODDAL NITI ZRNA

Na Reki je odigran redni četrtkov cug. Nastopilo je 6 igralcev, ki so se pomerili dvokrožno. Zmagal je Ivo Podržaj, ki je dobil vse partije. Vladimir Slejko je bil četrti.

STATISTIKA

* ZG. HAJDINA: VEBER DRUGI

V nedeljo je v Zg. Hajdini odigran zaključni turnir Slovenskogoriške lige. Sodelovalo je 26 igralcev, zmagal je Andrež Šuta pred Bojanom Vebrom in Igorjem Iljažem.

* LJUBLJANA: ZMAGAL KRIUČKOV

V Ljubljani so odigrali redni sredin Železničarjev turnir. Sodelovalo je 36 igralcev. Zmagal je Aleksander Kriučkov pred Maksom Veseličem in Zdravkom Vošpernikom.

ILIRSKA BISTRICA: RIMEX CIKLUS

V nedeljo se v Ilirski Bistrici s tretjim turnirjem nadaljuje Rimex Ciklus 2024. Turnir, ki bo ratingiran, bo izpeljan v Baru Oranž, začel se bo ob 10.00.

INFO

DOMŽALE: V NEDELJO MEMORIAL

V nedeljo, 14. aprila, je v Viru pri Domžalah 7. memorial Vida Vavpetiča in hkrati turnir ob občinskem prazniku. Prijavljenih je vse več, zato pohitite s predprijavami, saj je igralni prostor omejen na 50 igralcev. Najboljši bodo nagrajeni.

RAZPIS

CHESSRESULTS

Že osem velemojstrov

Ljubljana Chess Festival, ki bo istočasno prvenstvo Slovenije, bo resnično velik spektakel. Prijavljenih je že osem velemojstrov.

Pozor! Prijave so do 15. aprila, po tem datumu se pristopnina poveča za 20 %. Lahko izbirate med pristopnino za festival in DP, s tem da se potem lahko  potegujete za nagrade le v konkurenci, ki ste jo izbrali.

SEZNAM

DOLGI JEZIKI

“Šuc je rekel, da v slabi poziciji ni dobre poteze.”

(Matias Goja)

“Če ni potrebno, danes ne bi igral. Mrk me je dodobra zdelal.”

(Albert Ploč)

●●●●●